Rodzaje nitownic
Nitownice możemy podzielić na kilka sposobów. Każda z nich jest ważna i potrzebna w doborze dla klienta i do czego ma być używana. Nitownica ma za zadanie połączyć mechanicznie określone elementy (najczęściej metalowych) za pomocą nitów.

Nitownice pod względem zastosowania
Pierwsza i chyba najważniejsza ocena rodzaju nitownic to do czego będzie ona nam służyć. Możemy wyróżnić 2 rodzaje pod względem zastosowania a są to:
- do nitów
- do nitonakrętek
Nitownice pod względem budowy
Druga ocena rodzaju to wybór na jakiej zasadzie pracuje narzędzie. Tutaj możemy wyróżnić 3 rodzaje nitownic:
- nitownica ręczna
- nitownica pneumatyczna
- nitownica akumulatorowa
Nitownica ręczna
Jak sama nazwa wskazuje, nitownica ręczna wymaga siły fizycznej operatora jednak jej największą zaletą jest fakt, że swoją pracę może wykonać w dowolnym położeniu i nie wymaga akumulatora czy podłączonego ciśnienia powietrza. Ma też poważną wadę a mianowicie praca z nią wymaga sporo czasu i przy produkcjach masowych gdzie do zanitowania mamy większą ilość nitów może się nie sprawdzić. Ten rodzaj nitownicy używany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowiczów.

Powyżej przykład nitownicy ręcznej nożycowej
Nitownica pneumatyczna
To narzędzie to już zdecydowanie wersja dla profesjonalistów. Przede wszystkim cechuje je bardzo duża siła zaciskowa co sprawia, że zaciśnięcie nita czy nitonakrętki trwa maksymalnie kilka sekund co gwarantuje nam że czas wykonywanej pracy jest dużo krótszy i cały proces jest sprawniejszy. Nitownica ta jest używana na liniach produkcyjnych gdzie czas jest bardzo ważny. Proces nitowania odbywa się za pomocą siły sprężonego powietrza. Jednym z minusów jest jej cena jednak odwdzięcza się ona możliwością zaciskania setek nitów czy nitonakrętek.

Powyżej przykład nitownicy pneumatycznej do nitonakrętek
Nitownica akumulatorowa
Działanie tej nitownicy opiera się na podłączeniu do akumulatora. Jest to bardzo ważne w przypadku gdy należy wykonać pracę w miejscu bez dostępu do prądu lub skompresowanego powietrza. Wielu producentów sprzedaje nitownice akumulatorowe z 2 akumulatorami co sprawia, że można pracować cały czas a wytrzymałość ich jest bardzo duża. Minusem jest fakt, że siła zaciskania jest dużo mniejsza niż w nitownicach pneumatycznych.

Powyżej przykład nitownicy akumulatorowej do nitów
Dodaj komentarz